CSTUG
Program pdfTeX

Obsah
O projektu | Dokumentace | Základní distribuce | Distribuční verze | Různé

O projektu
pdfTeX je stoprocentně zpětně kompatibilní verze TeXu umožňující alternativně přímý výstup dokumentu ve formě hypertextového formátu PDF firmy Adobe. Program pdfTeX vyvinul Han The Thanh v rámci svého postgraduálního studia na Fakultě informatiky v Brně a je šířený pod GNU GPL licencí (tedy například včetně zdrojových textů). Neoficiální český překlad GNU licence. Je též dobré vědět, že v ČR, kde pdfTeX vzniká, platí zákony; důležitý je například par. 12 AZ.

Dokumentace
Jelikož jde o vývojový projekt, dokumentace chvílemi zaostává za implementovanými věcmi. Většina dokumentace je v angličtině a je dostupná z stránek podpory PDFTeXu. Je zde možno najít odkazy na další dokumenty, zejména pak uživatelský manuál PDFTeXu v angličtině a PDFTeX FAQ v angličtině. Výborným zdrojem informací je diskusní skupina pdftex@tug.org. K dispozici je její prohledávatelný elektronický archív. Tato skupina je také přístupná přes news archív.


Základní
distribuce

Stabilní zdrojovou distribuci pdfTeXu najdete v distribučním adresáři v archívu CSTUGu nebo je rovněž k dispozici v archívech CTAN.


Distribuční
verze

Binárky originálního pdfTeXu pro 32-bitové Windows aktualizuje Fabrice Popineau na http://www.fptex.org/. Binárky verze 1.10a pro win32 a většinu unixových platforem lze nalézt na CD-ROM TeX-Live. Tento CD-ROM si můžete zapůjčit u nejbližšího člena CSTUG.


Různé
V případě, že chcete porovnat své výstupy pdfTeXu s cestou přes DVI a Postscript, můžete vyzkoušet program PStill .

Pokud chcete konvertovat pdf do textové podoby nebo číst (nevidomí), zkuste např. Adobe Access.

Pokud se chcete dočíst v angličtině o PDF formátu více, zkuste informace firmy Adobe o PDF včetně software Adobe (je zde například ke stažení Acrobat 4).

Pokud chcete zkusit experimentovat s Multiple Master písmy v pdfTeXu, zhlédněte Type tools.

K dispozici je nyní poslední vydání referenčního manuálu PDF (.pdf). Jsou zde i dřívějších verze k dispozici. Další informace k PDF software na pdfzone.com.

Alternativní možností k Acrobat Readeru je prohlížeč xpdf.

Alternativní cestou vytvoření PDF z TeXu je cesta přes dvi pomocí dvipdfm nebo dvipdfmx. PDF backend má již i lout nebo komerční VTeX. Pokud někdo hodlá vytvářet PDF alternativně, může zkusit Java PDF library.


CSTUG  
Poslední změna: 6. 12. 2004. Připomínky na: www-admin@cstug.cz. (c) 1996-2004 CSTUG