Rozhodli jste se vyzkoušet sázecí systém TeX na lokálním počítači? Většina uživatelů začíná stažením volně dostupných programů a dokumentace. Tato stránka vám přiblíží oblíbené možnosti.
Především potřebujte několik programů, fonty, pomocné balíčky. Kolekce těchto nástrojů se nazývá distribuce a obsahuje TeX, LaTeX, BibTeX i vše další, co vám umožní kouzla s TeXem na lokálním počítači. Každá distribuce obsahuje programy specifické pro váš operační systém, proto si vyberte z následujícíh možností:
Pro začátek si vyberte jednu z následujících možností:
Většina dnešních uživatelů začíná s TeXem použitím makrobalíčku LaTeX. Doporučovanou dokumentací na úvod je Ne úplně nejkratší úvod do formátu LaTeX2e. Rovněž můžeme vřele doporučit LaTeX pro pragmatiky, prakticky pojatý stručný úvod do LaTeXu.
Více na samostatné stránce o LaTeXu.
Pokud vás zajímá aktuální vývoj, doporučujeme vyzkoušet formát ConTeXt, který spolu se souběžným vývojem LuaTeXu posouvá systém TeX na hranici aktuálních možností. V češtině je dostupný dokument Exkurze do ConTeXtu.
Více na samostatné stránce o ConTeXtu.
Naopak pro ty, kteří si raději píší makra sami a chtějí porozumět vnitřnímu fungování TeXu, doporučujeme původní a implicitní formát plain. S balíčkem OPmac dostává i formát plain část LaTeXové a ConTeXtové funkcionality, například sekce, obsah, rejstříky a reference.
Více na samostatné stránce o plainTeXu.
Uživatelé TeXu mají mnoho možností jak získat pomoc, informace a další software.
Především TeX je populární, proto je možná ve vašem okolí někdo, kdo má s TeXem zkušenosti. Dále je mnoho lidí ochotných poradit v anglickém diskusním fóru tex.stackexchange, v diskuzní skupině comp.text.tex nebo v české diskuzní skupině cz.comp.cstex. Také vás rádi uvítáme v Československém sdružení uživatelů TeXu (CSTUG).
Existuje mnoho kvalitní literatury o TeXu v češtině i angličtině.
Nakonec je tady CTAN, náš komunitní archiv, kde s velkou pravděpodobností najdete to, co hledáte.
COPYRIGHT CSTUG © ALL RIGHTS RESERVED