Československé sdružení uživatelů TeXu

Instalace

Rozhodli jste se vyzkoušet sázecí systém TeX na lokálním počítači? Většina uživatelů začíná stažením volně dostupných programů a dokumentace. Tato stránka vám přiblíží oblíbené možnosti.

Krok první: stáhněte si distribuci

Především potřebujte několik programů, fonty, pomocné balíčky. Kolekce těchto nástrojů se nazývá distribuce a obsahuje TeX, LaTeX, BibTeX i vše další, co vám umožní kouzla s TeXem na lokálním počítači. Každá distribuce obsahuje programy specifické pro váš operační systém, proto si vyberte z následujícíh možností:

  • Windows: V současné době je nejlepší volbou TeX Live, umožňující po stažení a instalaci prakticky okamžitě začít pracovat. Druhou a dost populární volbou je rovněž distribuce MikTeX, která vám umožní jednoduše spravovat potřebné balíčky.
  • Unix/Linux: I tady je nejlepší volbou TeX Live, který obsahuje mnoho programů a balíčků. Poznamenejme, že většina unixových systémů má TeX v repozitáři balíčků operačního systému, takže můžete použít manažer balíčků RPM, DEB apod.
  • Mac: Stáhněte si distribuci MacTeX, která je rozšířením TeX Live pro Mac.

Krok druhý: stáhněte si dokumentaci

Pro začátek si vyberte jednu z následujících možností:

LaTeX

Většina dnešních uživatelů začíná s TeXem použitím makrobalíčku LaTeX. Doporučovanou dokumentací na úvod je Ne úplně nejkratší úvod do formátu LaTeX2e. Rovněž můžeme vřele doporučit LaTeX pro pragmatiky, prakticky po­jatý stručný úvod do LaTeXu.

Více na samostatné stránce o LaTeXu.

ConTeXt

Pokud vás zajímá aktuální vývoj, doporučujeme vyzkoušet formát ConTeXt, který spolu se souběžným vývojem LuaTeXu posouvá systém TeX na hranici aktuálních možností. V češtině je dostupný dokument Exkurze do ConTeXtu.

Více na samostatné stránce o ConTeXtu.

plainTeX

Naopak pro ty, kteří si raději píší makra sami a chtějí porozumět vnitřnímu fungování TeXu, doporučujeme původní a implicitní formát plain. S balíčkem OPmac dostává i formát plain část LaTeXové a ConTeXtové funkcionality, například sekce, obsah, rejstříky a reference.

Více na samostatné stránce o plainTeXu.

Krok třetí: jak dále

Uživatelé TeXu mají mnoho možností jak získat pomoc, informace a další software.

Především TeX je populární, proto je možná ve vašem okolí někdo, kdo má s TeXem zkušenosti. Dále je mnoho lidí ochotných poradit v anglickém diskusním fóru tex.stackexchange, v diskuzní skupině comp.text.tex nebo v české diskuzní skupině cz.comp.cstex. Také vás rádi uvítáme v Československém sdružení uživatelů TeXu (CSTUG).

Existuje mnoho kvalitní literatury o TeXu v češtině i angličtině.

Nakonec je tady CTAN, náš komunitní archiv, kde s velkou pravděpodobností najdete to, co hledáte.

Novinky

V sobotu 14. prosince 2024 se bude v Brně (Mendelova univerzita, Zemědělská 1) konat valné shromáždění CSTUGu. > více
V sobotu 16. prosince 2023 se bude v Brně (Mendelova univerzita, Zemědělská 1) konat valné shromáždění CSTUGu. > více
Od pátku 14. července do neděle 16. července se v německém Bonnu konala konference TUG 2023. > více
V sobotu 12. listopadu 2022 se bude v Brně (Mendelova univerzita, Zemědělská 1) konat valné shromáždění CSTUGu. > více
Skládanky kompletně spočítané a vysázené pomocí nástrojů TeX a MetaPost. > více

> starší zprávy